Jóga a koně se nádherně doplňují, říká Ivona Poběžalová

12.5. 20220

Mgr. Ivona Pobežalová je profesionální lektorkou jógy a zdravotního pilates s více jak 13 letou praxí v tuzemsku i zahraničí. Neustále se vzdělává nejen v oboru zdravého pohybu, dechu, meditací, ale i v jezdectví a přístupu ke koním. Jejím miláčkem je 11letý španělský valášek, se kterým si užívá lekce akademického ježdění i nádherné vyjížďky přírodou v doprovodu neunavitelné border kolie. Obě její děti, 11 a 13 let, koně též milují a aktivně jezdí.

Na Equikurzech od ní najdete kurz JÓGA PRO JEZDCE

Co vás přivedlo ke koním?

Koně jsem milovala od malinka. Kdykoli a kdekoli se objevil kůň, už jako mimino v kočárku jsem za ním vztahovala ručičky a nedala pokoj, dokud mě ke koni nezvedli. Chodila jsem do ZOO kroužku, kde jsem se starala o poníky, pak do jezdeckého klubu – taková „socialistická“ klasika – rok sbírání kamenů na poli, natírání překážek, zametání dvoru a občas za odměnu vykydat a po roce navíc tu a tam možnost vypucovat a výjimečně vykrokovat na jízdárně. Kdo vydržel, dostal přihlášku. Byla to neskutečná divočina!

Obsedali jsme mladé hřebečky na tajňačku ve výběhu, brali koně ven jen na vazačkách a na louce na ně skočili a tryskali – bez sedla, bez helmy, pády, zlomeniny, ale nějak jsme to všechno přežili. :o) Jezdila jsem tam denně na kole, v zimě na běžkách, asi 5 km od domova, hned po škole a každý víkend v šest budíček.

A stále jsem snila o vlastním koni. Už jako holčička jsem si kreslila obrázky a nosila rodičům ukazovat, jak bude můj kůň vypadat a ptala se, kdy mi ho konečně koupí. No jako jedna ze třech dětí a z chudé rodiny, kde se pořád jedly cukety a králíci, jsem moc šancí neměla. :o) Na koních mě fascinovala jejich krása, elegance, ladnost, divokost, oči… a pak energie cvalu –vlající hříva a mé vlasy… aaa …

Přišla dřív láska ke koním nebo k józe?

Určitě nejdřív koně, i když sport byl součástí mého života taky od malinka. Vyrůstala jsem ve starém rodinném domku, s klukama z ulice jsme lezli po stromech, lítali po ulicích a stříleli ze samostřílu, víkendy a prázdniny jsem trávila na milované chatičce na samotě u lesa – plavání v rybníku, běhání po louce, hvězdy, provazy… A od čtyř let pak závodně krasobruslení, balet, přidalo se běhání, v pubertě akrobatický rock and roll a pak tu a tam amatérský triatlon.

Jóga mi poprvé vstoupila do života až na vysoké škole v Praze. Zaujala mě power jóga, překvapivě to byla dost „posilka“ (já v té době chodila na kick box, spinning atd.) a zároveň příjemné protažení a „něco navíc“. A pak v těhotenství gravid jóga. To jsem myslela, že uteču, jak to bylo šíleně pomalé a klidné! :o) Ale nějakým zázrakem jsem vydržela a ty pocity po lekci byly tak nádherné, že jsem přišla i na další hodiny. Současně jsem objevila i pilates, které bylo taky přijemně posilovací, objevovala jsem svaly, o kterých jsem ani netušila, že je mám! Úplně jiný rozměr ale všechno dostalo, když mě oslovila majitelka fitka, že jsem moc šikovná a že by chtěla, abych si udělala školení a zkoušky a vedla u ní lekce. Nechápala jsem, vůbec jsem neměla potřebu stoupnout si „dopředu,“ já si cvičení parádně užívala jako klient! No a už vedu lekce skoro 14 let! 🙂

Co vás jóga naučila o koních a koně o józe?

Jóga mě naučila zpomalit. Bez ní bych byla totálně na výkon orientovaný workoholický a perfekcionistický kozoroh. :o) Jóga mě přivedla k dechu, relaxaci, meditaci, byla mojí cestou dovnitř, ke mně samotné. Vždycky jsem měla ráda filosofii, přemýšlení, ale jóga tomu dodala jiný rozměr, ukázala mi i svět bez myšlenek, to nádherné NIC a přitom všechno, vnitřní klid. Což je pro velmi aktivního člověka nesmírně důležitý protipól, možnost rovnováhy v životě. Díky józe mám pěknou štíhlou postavu, v podstatě od dvaceti let pořád stejnou váhu (vždycky jsem jen přidala cca 6 kilo během těhotenství a po porodu bylo všechno zase pryč), zjemnila jsem vnímání vůči svému tělu, naslouchám tělu, jaké jídlo potřebuje, snažím se mu dopřát i odpočinek (i když tohle pro mě asi celoživotně bude dost výzva).

Díky józe, zpomalení a zcitlivění přistupuji jinak i ke koním. Víc naslouchám, vnímám energii, naladění koně. Dokážu kromě svého těla lépe načítat i pohyby těla koně. Jóga je pro mě možnost, jak hledat vzájemný soulad nejen po fyzické stránce.

A co mě naučili koně? To je škola na celý život, stejně jako s jógou. Když jsem si ve čtyřiceti letech kupovala prvního vlastního koně, splnění mého celoživotního snu, říkala mi jeho původní majitelka, mj. úžasná lektorka akademického ježdění, Magdaléna Peric, že „kůň je nástroj transformace.“ A tuhle její větu si připomínám téměř pořád, je to taková pravda! Kůň je zrcadlo, ukáže vám, jaká doopravdy jste, co cítíte, jestli si věříte, jestli víte, co chcete a dokážete si za tím stát, jak vnímáte svůj prostor a jestli si ho dokážete obhájit, jak dokážete vnímat a respektovat druhé. A díky koni se můžete postupně víc a víc dostávat k sobě, k pravdivosti, před koněm opravdu nic neokecáte. :o) Vnímám to tak, že jóga i koně se nádherně doplňují a podporují v tom, přivést nás k sobě samotným, vnímat své tělo, mysl i duši. Jít za opravdovostí, zpomalit, zjemnit, ale zároveň si hlídat své hranice a učit sebe i ostatní je respektovat.

V čem může jóga jezdcům pomoci?

Jóga je pro jezdce úžasnou možností, jak mít zdravé pružné tělo, jak posílit ochablé svaly a zároveň protáhnout ty zkrácené. Jak se zbavit bolestí zad, hlavy i jak si ulevit od stresu, zklidnit mysl a lépe se naladit na sebe i na koně. Existuje nespočet druhů cvičení, často ale nejsou úplně zdravé, zažila jsem už tolik knih, videí apod. s návody na cvičení pro jezdce, kdy jsem nechápala, jak někdo něco tak šíleného může vůbec publikovat! Špatné držení těla, důraz pouze na sílu a výkon… Bohužel laik toto nepozná. Proto se snažím nejen v lekcích pro jezdce učit principy správného nastavení těla, zdravého dýchání. Osvěta v téhle oblasti je neskutečně potřeba, jak u dospělých, tak i u dětí.

Ráda bych jezdce motivovala i k relaxaci a meditaci. Jakmile jednou zažijete, jak jinak se chová kůň, když jste po meditaci, vaše mysl klidná, tělo bez napětí, jak nádherně se na sebe vzájemně dokážete naladit, pak už nebudete chtít jinak. A stačí pár minut – jen zavřít oči a dýchat. Všechna má videa jsou krátká a zaměřená maximálně prakticky, však vím, jaké to máme všichni s časem. 🙂

Komentáře

Přidat komentář