Funkční sed aneb jak koni nepřekážet

Seznamte se s biomechanikou pohybu v sedle a naučte se být pro koně příjemnějším břemenem.

Fyzioterapeutka a certifikovaná trenérka Franklin Method® Equestrian Kateřina Toušková vás zasvětí do tajů korektního, funkčního sedu. Naučte se sedět tak, abyste se vašemu koně dobře nesli a zároveň způsobem, který zajistí, abyste vy i váš kůň zůstali dlouho zdraví a v dobré kondici. 

Jedinečný kurz funčkního sedu v pěti obsáhlých lekcích. 

INFORMACE O KURZU

Komplexní kurz funkčního sedu v jedinečném formátu – teorie, praxe, speciální cvičení pro jezdce a spoustu inspirace na jednom místě! Pro všechny jezdce, kteří vědí, že správný sed je středobodem všech jezdeckých disciplín. Ať už jste začátečník, pokročilý nebo sportovní jezdec, tento kurz vám pomůže najít rovnováhu.

Je obecně známo, že symetrický jezdec má lepší možnost ovlivnit koně správnými pomůckami. V situacích, kdy nám 4 různí koně na kterých jezdíme chodí hůř na levou ruku, nebo ve chvíli, kdy nám na obou našich koních začnou ujíždět napasovaná sedla doprava tak, že musíme během tréninku přesedlávat, asi každému dojde, že problém nebude v koních, ale v nás. Jenže ne vždy se musí problém v našem těle projevit takto markantně. Může jít o drobnější věci, jako je třeba problém s určitým cvikem, neochota koně jít dopředu, padání koně po jedné pleci z kruhu ven nebo naopak dovnitř a mnoho dalších. Proto bychom měli vnímat i tyto náznaky jako varování, že možná náš sed není úplně ideální, a měli bychom se nad ním zamyslet dříve, než začneme koně trestat za jeho neochotu a používat větší sílu k tomu, abychom dosáhli našeho cíle. Pro koně je mnohem jednodušší našim požadavkům vyhovět (pokud jsou přiměřené jeho aktuálním schopnostem) než jít do konfliktu. Jenže aby tak mohl učinit, nesmíme mu v tom naším sedem nevědomky bránit.

 

Lekce kurzu

  • Postavení pávne a trupu v sedle
  • Rovnováha v sedle
  • Jít s pohybem koně
  • Uvědomění vlastního těla
  • BONUS: Vedení koně sedem

Přístup ke kurzu získáváte okamžitě po zaplacení a je trvalý, ke kurzu se můžete kdykoliv vracet. 

Cena kurzu

2 790 Kč 

2 305,79 Kč bez DPH

Kurz je stvořen přesně pro vás, jestliže:

Chtete pochopit fungování správného sedu do hloubky.

Nedaří se vám najít rovnováhu v sedle.

Na opocení či sedle koně vidíte nepravidelnosti.

Vy i váš kůň máte výrazné problémy na jednu stranu.

Máte pocit, že v sedle "drncáte."

Nedaří se vám uvolnit.

Váš kůň prohýbá hřbet a hází hlavou.

Chcete pochopit, jak funguje korektní, funkční sed.

Jste odhodlaní na sobě pracovat a cvičit i mimo koňský hřbet.

Reference

Katku jsem si doslova a do písmene vysnila. Dlouho jsem hledala kvůli bolesti zad z ježdění fyzioterapeuta, ale zároveň i koňáka. Když jsem viděla její první video, ve kterém mluvila o sedu, spolupráci jezdce i koně, bylo mi jasné, že mluví o té cestě jezdectví, kterou hledám a chci se vydat. Její znalosti biomechaniky a fyziologie jezdce a koně jsou neskutečné, její trpělivost nebetyčná, představivost nekonečná a z každé informace, kterou vysloví číší hluboké znalosti a zkušenosti... Zároveň je vždy pozitivně naladěná a profesionální. Je jedno jestli jezdí člověk s koníkem westernu, skáče nebo se věnuje drezuře či jezdí rekreačně jen pro radost. Katka je schopna vše vysvětlit hned z několika úhlů, tak aby chápal každý. Běžné stereotypní trenérské pokyny vysvětluje z hlediska fyziologie a biomechaniky v komplexní rovině, což nejen pomáhá ke zlepšení celkového vizuálního dojmu, ale především ke zlepšení zdraví dvounohého i čtyřnohého parťáka. Kdyby bylo víc trenérů s tak komplexním přehledem jako má Katka, koně i jezdci by byli zdravější, spokojenější a šťastnější! ❤️
Linda B.
Katka je neskutečná. Setkala jsem se se spoustou trenérů, ale takové oko, jako má ona, jsem ještě nezažila. Vždy mi skvěle poradí, přesně odhalí můj největší problém. Za naši spolupráci jsem strašně ráda, pokaždé, když se potkáme, mě posune o kus dál. A nejvíc nechápu, jak může poznat, kam dýchám, i když mám na sobě volnou bundu! Je to kouzelnice. 🙂
KristýnaNechsenest.cz
Katka Toušková je člověk, který mi po mnoha letech, kdy jsem denně bojovala se svým křivým, ztuhlým tělem a špatnými jezdeckými stereotypy, vrátil naději, že i já jednou budu schopná svého velmi citlivého mladého koně nerušit sedem. Kačka dokáže jakožto fyzioterapeut během okamžiku najít na sedu jezdce místa, která jsou zatuhlá a kde energie mezi koněm a jezdcem přestává proudit. Dokáže tato místa uvolnit nejen pomocí Franklin balls, ale prostě vymyslí člověku na míru nějakou úžasnou vizualizaci, díky které pak dokáže samostatně překonat špatný pohybový stereotyp a nahradit ho novým a lepším návykem. Vysvětlí, že nemá cenu se pokaždé silou cpát do drezurního sedu jako z učebnice, ale že je potřeba v prvé řadě najít sed funkční a nerušící. Reakce mého koně na úplně minimální změny v držení mého těla a uvolnění napětí v tom nejzapomenutějším svalu nebo kloubu, je pokaždé ohromná. To on mi dává jasnou zpětnou vazbu, že se vyplatí na sobě neustále pracovat a hledat vlastní lehkost a uvolnění dřív, než o totéž začneme žádat našeho koně. Kačka je v tomto procesu nepostradatelným a výjimečným učitelem.
Hanka S.Nové Dvory
Kurzů s Katkou jsem se účastnila ať už jako aktivní účastník nebo divák a z obou pozic jsem vždy získala nové poznatky, spojitosti a tipy, jak zlepšit svůj sed. Káťa je profesionálkou, která dokáže vše názorně ukázat tak, aby si to jezdec zapamatoval, pochopil a dokázal používat i v dalším tréninku. Navíc, vždy s úsměvem a dobrou náladou 🙂 Kvalitní sed jezdce je základem uvolněného a zdravého pohybu koně, ale bohužel, většina z nás si nese z minulosti spíše špatné stereotypy sedu. Proto kurz doporučuji všem - ať už jste rekreační jezdec nebo ostřílený závodní profík 🙂
Lucie K.
Pravidelné tréninky s Kačkou bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem mohla udělat. Začaly jsme trénovat před pár lety s mojí haflingerkou, nyní jsem vděčná že, mě hlídá od začátku s novou mladou kobylou. Srovná a uvolní sed jako nikdo jiný. Jen moc neříkejte že něco nejde, ona vám moc ráda dokáže, že všechno jde.
Kateřina Š.
S Kačkou jsem začala trénovat před třemi lety, poznala mě jako jezdkyni, která se začínala učit a nic moc neuměla. Poté mě poznala jako jezdkyni, která se během roku a půl dostala na úrovně, o které se jí mohlo jenom zdát.Pomohla mi nejenom se sedem, ale také se samotným ježděním, mými bolavými zády a dalšími věcmi. Díky ní jsem porozuměla věcem, o kterých jsem si myslela, že ani v ježdění nehrají takovou roli. Jsem moc vděčná, že se mohu při každém tréninku nebo jakémkoliv setkání znovu a znovu vzdělávat. A vždy jsem moc ráda, když se k nám na sever Kačka vrátí
Kateřina S.JO Hippo Semily
Dlouhodobě jsem bojovala u svých koní s křivostí a u sebe samé s velkou bolestí zad. Vyzkoušela jsem celou řadu "zaručených rad" od odborníků, jak správně sedět a jezdit, jejichž aplikace v praxi nepomohla ani mně a ani mým koním. Na doporučení jsem si vyzkoušela trénink s Káťou. Velmi jednoduše a lidsky mi sdělila, co je příčinou mých dlouhodobých problémů a vysvětlila mi, jakým způsobem jezdit, aniž bych si dál ničila své tělo a mohla v aktivním ježdění i nadále pokračovat. Řešení bylo ušité mně přímo na míru přesně podle toho, čeho bylo moje tělo aktuálně fyzicky schopné. Žádná snaha o ideální učebnicový sed, jako tomu bylo u jiných trenérů, která vedla pouze k tuhnutí, nikoli k uvolněnému sedu nezbytnému pro uvolněného koně. Znamenalo to pro mne sice vrátit se po mnoha letech ježdění úplně na začátek, efekt byl však okamžitý - jak pro mne, tak pro mé koně. A to je pro mne jasný důkaz toho, že jdeme správnou cestou.
Nikol B.Jezdecké potřeby Do Sedla

Kateřina Toušková

Franklin Method® Equestrian Spine and Core Trainer / Franklin Method® Equestrian Pelvis Trainer / Franklin Method® Equestrian Lower Leg Trainer // První licencovaný trenér Franklin Method® Equestrian v České Republice

Fyzioterapeutka a instruktorka jezdectví, která se rozhodla tyto své dva koníčky propojit. Během své cesty za vzděláním absolvovala několik odborných kurzů v zahraničí a stala se tak i první oficiální trenérkou Franklin Method pro jezdce v Česku. Zabývá se především pohybovým tréninkem jezdců, kteří na sobě chtějí pracovat, řeší jejich asymetrie, problémy v sedu a případné bolestí svalů a kloubů.

SLOVA AUTORKY

"Seznamte se s biomechanikou pohybu v sedle a naučte se být pro koně příjemnějšími jezdci."

"Tento kurz jsem vytvořila jako takové malé vhlédnutí do biomechaniky pohybu jezdce v sedle s ukázkou, toho co bychom v sedle chtěli, co naopak ne, a proč. Jak by měl vypadat a fungovat správný sed jezdce si vysvětlíme v několika teoreticky i prakticky zaměřených videích. Součástí bude také několik tipů, jak můžeme sami zapracovat na našich nedostatcích. Cílem tohoto kurzu je pomoci jezdcům pochopit a uvědomit si,  jak naše tělo funguje a jak ho používat, abychom naše koně nerušili ani neomezovali v pohybu. Dále kurz obsahuje 3 půlhodinová videa se sestavami kompenzačních cvičení sestavených přímo pro jezdce a 3 kratší inspirativní cvičební videa."

 

Pokud už jste si kurz již zakoupili,

přihlaste se zde: